Ochrana finančných záujmov Európskej únie (EÚ) je zabezpečenie efektívnosti a transparentnosti tvorby zdrojov všeobecného rozpočtu EÚ, efektívnosti, účelnosti, hospodárnosti a transparentnosti nakladania s prostriedkami tohto rozpočtu, rozpočtov ním spravovaných, ako aj nakladania s majetkom EÚ, jej inštitúcií a orgánov.

Európska komisia zriadila za účelom zvýšenia účinnosti boja proti podvodom s finančnými prostriedkami EÚ svojím rozhodnutím č. 1999/352/ES z 28. apríla 1999 Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) so sídlom v Bruseli. OLAF je nezávislý úrad zodpovedný za vykonávanie vyšetrovaní podvodov, korupcie a iných nezákonných činností, vrátane zneužitia úradnej moci v rámci európskych inštitúcií.

Ochrana finančných záujmov EÚ je jednou z priorít vlády SR s cieľom zabezpečiť čo najlepšie využitie peňazí daňových poplatníkov. Jej úspešné plnenie závisí od účinnosti a úspechu boja proti podvodom a korupcii. To je možné dosiahnuť spojením úsilia vlády a občanov a vytváraním takej atmosféry v spoločnosti, ktorá nebude tolerantná k podvodom a podvodnému správaniu.

Ochranu finančných záujmov EÚ v SR zabezpečuje a koordinuje Úrad vlády SR, sekcia kontroly, odbor Národný úrad pre OLAF (ONÚ OLAF). Úlohou ONÚ OLAF je koordinovať legislatívne, administratívne a operatívne činnosti s cieľom zabezpečiť ochranu finančných záujmov EÚ a za týmto účelom úzko spolupracovať s orgánmi a inštitúciami SR zapojenými do siete AFCOS (Koordinačný útvar pre boj proti podvodom).

Sieť AFCOS pozostáva z orgánov a inštitúcií SR (tzv. sieťových partnerov), ktoré poskytujú finančné prostriedky EÚ a iným spôsobom s týmito prostriedkami narábajú, sú príslušné kontrolovať zaobchádzanie s týmito prostriedkami a je im zverená právomoc plniť úlohy týkajúce sa ochrany finančných záujmov EÚ. Hlavným cieľom siete AFCOS je vzájomná spolupráca pri plnení úloh v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ a efektívna komunikácia s OLAF a s ostatnými členskými štátmi.

Ministerstvo životného prostredia SR je sieťovým partnerom AFCOS a ako orgán štátnej správy spolupracuje s ostatnými členmi siete AFCOS na základe zákona č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov.


25. výročná správa OLAF za rok 2024


Výročná správa AFCOS 2024


Výročná správa Európskej prokuratúry (EPPO) za rok 2024


35. výročná správa OLAF za rok 2023


Tlačová správa o stretnutí siete komunikátorov úradu OLAF


Výročná správa o činnosti OLAF za rok 2023


Výročná správa 25 rokov boja proti podvodom


Výročná správa Európskej prokuratúry (EPPO) za rok 2023


Výročná správa o ochrane finančných záujmov EÚ a boji proti podvodom za rok 2022

Výročná správa o činnosti OLAF za rok 2022

Výročná správa o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2022


Výročná správa o ochrane finančných záujmov EÚ a boji proti podvodom za rok 2021

Výročná správa o činnosti OLAF za rok 2021

Výročná správa o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2021


Výročná správa o ochrane finančných záujmov EÚ a boji proti podvodom za rok 2020

Výročná správa o činnosti OLAF za rok 2020

Výročná správa o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2020


Výročná správa o činnosti OLAF za rok 2019

Výročná správa o ochrane finančných záujmov EÚ a boji proti podvodom za rok 2019

Výročná správa o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2019


Výročná správa o činnosti OLAF za rok 2018

Výročná správa o ochrane finančných záujmov EÚ a boji proti podvodom za rok 2018


Výročná správa o ochrane finančných záujmov EÚ a boji proti podvodom za rok 2017

Výročná správa o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2017


Výročná správa o aktivitách sieťových partnerov v oblasti ochrany finančných záujmov EÚ v Slovenskej republike za rok 2015

Výročná správa o činnosti OLAF za rok 2015

Užitočné linky

Ochrana finančných záujmov EÚ v SR

Nahlasovanie podozrení z nezrovnalostí pri čerpaní prostriedkov EÚ

Boj proti korupcii, Úrad vlády SR

Poučenie žiadateľov o NFP

Ochrana oznamovateľov protispoločenskej činnosti

Enviro-strážca

Leták o činnosti OCKÚ OLAF a OLAF


Politika boja proti podvodom

Úlohou Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky ako Riadiaceho orgánu pre Operačný program Kvalita životného prostredia v oblasti boja proti podvodom je uplatňovať legálne, etické a morálne štandardy, dodržiavať princípy integrity, objektivity a poctivosti, zaviesť v rámci svojich systémov riadenia a kontroly účinné a primerané opatrenia v boji proti podvodom pri zohľadnení identifikovaných rizík (dokument: Politika boja proti podvodom OP KŽP). Politika boja proti podvodom je vypracovaná v súlade s odporúčaním/usmernením EK EGESIF_14-0021-00 zo 16. júna 2014 – Posúdenie rizika podvodu a účinné a primerané opatrenia proti podvodom (konkrétne príloha č. 3 Usmernenia).

Cieľom v rámci plnenia úloh v boji proti podvodom je účinná prevencia zabraňovať vzniku a včas odhaľovať podvody napríklad formou nahlasovania nezrovnalostí, korupcie, podvodov, protispoločenskej činnosti, potencionálnych rizík, nezákonného konania z trestných činov alebo inej nezákonnej protispoločenskej činnosti prostredníctvom:

  • v rámci Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky prostredníctvom:
  • protikorupčnej linky elektronicky na e-mailovú adresu: protikorup@enviro.gov.sk zriadenú Ministerstvom životného prostredia Slovenskej republiky, ktorá je zverejnená na https://www.minzp.sk/korupcia/. Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky má na posilnenie protikorupčnej prevencie, minimalizovanie priestoru na korupciu a na vznik korupčných rizík nastavenú Protikorupčnú politiku Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorá sa vzťahuje na všetkých zamestnancov a všetky osoby, ktoré konajú v jeho mene. Protikorupčná politika Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky je zverejnená na https://www.minzp.sk/prevencia-korupcie/.
  • e-mailovej adresy na nahlasovanie potenciálnych rizík vrátane podozrení z podvodu/korupcie: rizika_opkzp@enviro.gov.sk.
  • z podvodu/korupcie: rizika_opkzp@enviro.gov.sk.